„Stary-nowy” Polski Ład 2.0, czyli kolejne zmiany w podatkach – pomocą systemy ERP

„Stary-nowy” Polski Ład 2.0, czyli kolejne zmiany w podatkach – pomocą systemy ERP

Rok 2022 to czas na rewolucyjne zmiany w obrębie podatków, które poprzez Polski Ład wprowadził rząd. Zmiany, mimo iż dotyczą większości grup społecznych, najbardziej odczuli przedsiębiorcy, którym w tych trudnych czasach z pomocą przybyły systemy ERP. Ich funkcjonowanie w znacznym stopniu wsparło działania firm, w trakcie wprowadzanych zmian. Przed przedsiębiorcami kolejne zmiany w składkach zdrowotnych i podatkach. Warto więc już dziś poznać konsekwencję tych działań oraz zaopatrzyć się w oprogramowania dla firm, które oferuje firma DIGIT-AL.

 

Dotkliwe zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej

 

Najbardziej dotkliwą zmianą wynikającą z Polskiego Ładu był brak możliwości odliczenia od podatku składki zdrowotnej, co wpłynęło na wzrosty obciążeń podatkowych. Obecnie to, ile zapłacimy, zależy od formy opodatkowania działalności, jaką wybraliśmy w trwającym roku;

 • Przedsiębiorcy, którzy wybrali zasady ogólne, płacą składkę w wysokości 9% dochodu, która miesięcznie nie może być niższa niż 270,90 zł.
 • Osoby, które zdecydowały się na podatek linowy płacą składkę w wysokości 4,9%, również nie mniejszą niż 270,90 zł miesięcznie.
 • Właściciele firm rozliczający się na podstawie karty podatkowej płacą stałą składkę wynosząca 270,90 zł.
 • Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na rozliczenie ryczałtowe, wysokość swojej składki zdrowotnej mają uzależnioną od wysokości dochodów rocznych. W tym przypadku do czynienia mamy z trzema przedziałami, dokładnie określającymi, kto ile zapłaci, a wygląda to następująco:
  • do 60 000 zł przychodów rocznych składka wynosi 306,65 zł miesięcznie.
  • od 60 000 do 300 000 zł przychodów rocznych składka wynosi 509,27 zł miesięcznie.
  • powyżej 300 000 zł przychodów rocznych jest to kwota 916,68 zł co miesiąc.

Po zmianach ogłaszanych przez rząd możliwa jest sytuacja, że niektórzy przedsiębiorcy będą mogli zmniejszyć wysokość opodatkowania o opłacone składki zdrowotne. Byłoby to spore odciążenie głównie dla małych firm, które najbardziej dotknięte zostały pierwotnymi zmianami. Ta forma pomocy nie jest jednak taka prosta, bowiem nie dotyczy przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych. Został również ustalony limit odliczeń. W ten sposób:

 • osoby rozliczające się podatkiem linowym będą mogły odliczyć 8 700 zł.
 • ryczałtowcy połowę opłaconych składek zdrowotnych.
 • przedsiębiorcom rozliczającym się na podstawie karty podatkowej wysokość podatku pomniejszona zostanie o 19% zapłaconych składek.

 

Ulga dla klasy średniej

 

Wprowadzone przez polski rząd zmiany w sposobie naliczania składki zdrowotnej miały być odczuwalne szczególnie dla osób najlepiej zarabiających. Miało to wpłynąć na równie traktowanie wszystkich ludzi. W konsekwencji jednak ta zmiana dotknęła wszystkich podatników. Rząd więc chcąc pomóc mniej zarabiającym, zwiększył kwotę wolną od podatku. Problem pojawił się jednak i tutaj, ponieważ osoby zarabiające więcej również z niej korzystały, ale nie była to rekompensata za zmiany w naliczaniu składek zdrowotnych. W ten sposób powstała ulga dla klasy średniej przysługująca osobom zarabiającym pomiędzy 68.412 zł a 133.692 zł rocznie. Do wyliczania jej wysokości powstały specjalne dwa wzory, które przysparzały wiele problemów. Pracownicy działów kadrowo-płacowych ucieszy więc informacja, że Polski Ład 2.0 likwiduje ulgę dla klasy średniej.

 

Czas odetchnąć z ulgą – systemy ERP gotowe na likwidacje ulgi dla klasy średniej

 

Stosowanie ulgi dla klasy średniej wielu pracownikom kadrowo-płacowym spędzało sen z powiek. Każda, nawet najmniejsza pomyłka mogła skutkować daleko idącymi konsekwencjami. Na szczęście problem zniknie na dobre i będzie znacznie upraszczać, niełatwy już system naliczania wynagrodzenia. Ze względu na to, iż zmiany dokonują się w trakcie roku podatkowego, powinny być one neutralne lub korzystniejsze dla podatnika niż te, które obowiązywały dotychczas.

 

enova365 pomocą w nadchodzących zmianach

Jak być na bieżąco i efektywnie pracować w sytuacji ciągłych zmian? Warto zaopatrzyć firmę w system ERP, który stanowi nieocenioną pomoc w wyliczaniu wynagrodzenia dla pracowników z uwzględnieniem zmieniających się stale przepisów. enova365 jest zawsze zgodna z aktualnym stanem prawnym, co wpływa na komfort pracy. Mając taki program finansowo-księgowy, czy program do kadr i płac będziesz miał pewność, że Twoja firma działa zawsze zgodnie z prawem, a Ty będziesz mógł bezpiecznie rozwijać swój biznes. Skontaktuj się z nami!